• Klinik Telefon +90 (553) 737 2330
 • Email orhan@orhantarcin.com
 • Çalışma Saatleri Pzt-Cuma-Cmt: 09:00-18:00

Mide Endoskopisi

Mide endoskopisi ile mide iç yüzeyinde çevresel ve genetik etkenlerle meydana gelen hücre kayıplarını görebilmekteyiz. Zamanla bu hücre kaybı mide hücreleri ile doldurulamaz ve bu boşluklara bağırsak hücreleri yerleşir. Buna ‘intestinal metaplazi’ denir. Bunun ‘komplet ve inkomplet metaplazi ‘ olmak üzere iki tipi vardır. Bu metaplastik hücreler bir süre sonra mide asiti ve çevresel etkenlerle bozulmaya uğrarlar. Buna ‘displazi’ denir. Displazinin ‘ Düşük dereceli ve yüksek dereceli displazi olmak üzere ‘ iki tipi vardır. Yüksek dereceli displazi ise bir müddet sonra kansere dönüşebilir. Metaplazi’li hastaların ancak küçük bir kısmında kansere dönüşüm ortaya çıkmaktadır. Fakat küçük bir kısmında dönüşüm olsa da erken evrede bu dönüşümü yakalayıp endoskopik olarak ameliyatsız çıkarmak isteriz. Bu nedenle metaplazi’li hastaları takip ederiz. Takip etmenin en iyi yolu ‘ileri düzey endoskopik inceleme’ yapan mide endoskopisi cihazlara ve gerekirse endoskopik boyalarla boyama yaparak takip etmektir.

Metaplazi

Mide iç yüzeyinde çevresel ve genetik etkenlerle hücre kaybı meydana gelir. Zamanla bu hücre kaybı mide hücreleri ile doldurulamaz ve bu boşluklara bağırsak hücreleri yerleşir. Buna intestinal metaplazi denir. Bunun ‘komplet ve inkomplet metaplazi’ olmak üzere iki tipi vardır. Bu metaplastik hücreler bir süre sonra mide asiti ve çevresel etkenlerle bozulmaya uğrarlar. Buna ‘Displazi’ denir. Displazinin; ‘düşük dereceli displazi’ ve ‘yüksek dereceli displazi’ olmak üzere iki tipi vardır. Yüksek dereceli displazi ise bir müddet sonra kansere dönüşebilir. Metaplazi’li hastaların ancak küçük bir kısmında kansere dönüşüm ortaya çıkmaktadır. Fakat küçük bir kısmında dönüşüm olsa da erken evrede bu dönüşümü yakalayıp endoskopik olarak ameliyatsız çıkarmak isteriz. Bu nedenle metaplazi’li hastaları takip ederiz. Takip etmenin en iyi yolu; ‘ileri düzey endoskopik inceleme’ yapan cihazlarla endoskopik  boyama yaparak takip etmektir. Yandaki resimde; Mide’de ileri düzey endoskopi(mide endoskopisi) ile ortaya konulmuş olan ‘metaplazi’ alanı görülmektedir. Bu alan, yaklaşık 150 kat büyütme ve digital kromoendoskopi yapılarak ortaya konmuştur.

Displazi

Displazi ; İleride kansere dönüşebilme ihtimali olan hücre bozulmasıdır ve takip altına alınması gerekir. Displazi de gözlenen hücre normal bir hücre olmaktan çıkmıştır. Eğer olumsuz uyaranlar devam ederse kansere dönüşüm gözlenir.

Displazi de kansere dönüşüm ihtimali metaplaziye göre çok daha fazladır. Fakat biz endoskopik olarak displaziyi ileri evre cihazlar ile(mide endoskopisi) erkenden yakalayarak endoskopik olarak ameliyata ihtiyaç duyulmadan kazıyabiliriz.

Displazinin 2’li veya 3’lü sınıflandırmaları vardır ama genelde düşük dereceli ve yüksek dereceli displazi olarak 2’ye ayrılır. Yüksek dereceli displazi, kanserin bir öncesidir. Displazi oluşumundan önceki safha, “metaplazidir”. Yani metaplazi; bir süre sonra “displaziye” dönüşebilir.

Erken Evre Kanser

Eskiden ileri düzey endoskoplar(mide endoskopisi) olmadığı için mide kanserlerine erken evrede tanı koymak güçtü ve genellikle bunlar atlanmaktaydı. Fakat son zamanlarda sık tarama ve ileri düzey endoskopların(mide endoskopisi) kullanılmasıyla erken evre kanseri daha kolay yakalamaktayız.

Örneğin; bize kanamadan dolayı sevk edilen bir hastamızı incelemeye aldığımızda;

 •  Yemek borusunun alt ucunda bir kanama odağı tespit ettik. Fakat bu kanama odağı ile ilgilenirken bu lezyonun sol tarafında küçük bir para gibi lezyon gördük.
 •  Bu alandan şüphelendiğimiz için yakından incelemeye almak istedik ve ileri düzey endoskopik metodlar uyguladık yani magnifikasyon ve kromoendoskopi yaptık.
 •  Bunun sonucunda,tabanındaki mikrovasküler yapıların ve mikro mimarilerin bozuk olduğunu gördük.
 •  Sonra yemek borusunun alt ucuna yakın olduğu için incelemeyi o bölgeden başlatmayı uygun gördük ve yemek borusunun alt ucundan aşağıya doğru inerek incelemeye başladık.Bu sırada, para gibi, plak şeklinde bir lezyon gördük ve erken evre mide kanseri olduğunu düşündük.
 •  Şunu fark ettik ki bu lezyon haricinde de yemek borusunun alt ucunda hücre bozulmaları ve odaksal bozulmalar vardı.Damarsal yapılar yonca şeklini almıştı. Bir milimetrekare de olsa, bir kanser odağını atlamak istemeyiz bu yüzden çevresindeki yakın dokuları milimetrik olarak inceliyoruz. Elimizdeki imkanlar ileri düzey olmasaydı bunu atlamak çok kolay olurdu.

Onun için biz özellikle riskli ailelerin; ailesinde mide kanseri olanların, sigara içenlerin mutlaka ileri düzey endoskopi yapmasını öneriyoruz.

Videolarımız

İleri Düzey Endoskopi

İleri Düzey Endoskopi

 •  ‘İleri düzey (advanced) endoskopi’ demek, endoskopi esnasında hastalıklı bölgeleri ileri optik zoom özelliği ile mikroskopik olarak  büyütebilmek, endoskobun sahip olduğu lazer ve led sistemleri ile ışıkla boyama yapmak (Kromoendoskopi) ve görülemeyen hastalıkları görünür hale getirmektir.
 •  Şu anda ülkemizde bu cihazlardan sadece iki adet mevcuttur. Özellikle metaplazi, displazi denen kanser öncesi hücre bozulmalarını gösterebilmek, kanseri çok erken evrede iken, daha yayılmadan tespit edebilmek bu cihazlar ile mümkündür. Sadece cihaz olması yeterli değildir ve cihazı kullanan gastroenteroloji uzmanının bir süre özel eğitim alması gerekmektedir.
 •  Bu konuda daha detaylı bilgileri bulabileceğiniz sitemize bu linkten ulaşabilirsiniz:    www.ileriduzeyendoskopi.com
 •  Konuyla ilgili hazırladığımız tüm videolara bu linkten ulaşabilirsiniz:  İleri Düzey (Advanced) Endoskopi Videoları