• Klinik Telefon +90 (553) 737 2330
 • Email orhan@orhantarcin.com
 • Çalışma Saatleri Pzt-Cuma-Cmt: 09:00-18:00

Gastritler

Gastrit, mide zarının iltihabıdır. Sigara içmek, fazla alkol almak, uzun süre aspirin kullanımı veya ibuprofen veya naproksen gibi diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçların kullanımı, Helicobacter pylori (Mide mikrobu) enfeksiyonu, ciddi yaralanma veya şok nedeniyle olabilir. Bazen gastrit, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla mideyi kaplayan hücrelere saldırdığı otoimmün bir durumdan dolayı ortaya çıkar.

Belirtileri

Gastrit belirtileri şunları içerebilir:

 •  Karın ağrısı veya rahatsızlık,
 •  Göbek ve alt kaburga arasında sürekli ağrı,
 •  Mide bulantısı,
 •  Bazen kusma ile iştahsızlık,
 •  Geğirme,
 •  Şişkinlik veya karnın yemek yiyerek daha da kötüleşmesiyle ortaya çıkan dolgunluk hissi.

Ciddi gastrit, ağrılı ülserlere ve siyah dışkılara (midede bir kanama işareti) neden olabilen mide zarının aşınmasına neden olabilir. Ayrıca bu kansızlığa, fiziksel aktivite ile yorgunluğa ve nefes darlığına neden olabilir.

Gastrit

Teşhis

Doktorunuz sizinle tıbbi geçmişiniz hakkında konuştuktan ve bir muayene yaptıktan sonra gastrit tanısından şüpheleniyor olsa da, kesin nedeni tam olarak belirlemek için aşağıdaki testlerden birini veya birkaçını da yapabilir.

 • ‘H. Pylori’ için testler: Doktorunuz bakteri ‘H. Pylori’ olup olmadığını belirlemek için testler önerebilir. ‘H. Pylori’ bir kan testinde, bir dışkı testinde veya bir nefes testinde tespit edilebilir. Nefes testi için, radyoaktif karbon içeren küçük bir bardak berrak, tatsız sıvı içersiniz. ‘H. Pylori’ bakterileri midenizdeki test sıvısını parçalar. Daha sonra bir torbaya üflersiniz. ‘H. Pylori’i ile enfekte olmuşsanız, nefes numaranız radyoaktif karbonu içerecektir.

 

Ayrıntılı bilgi için sitemizdeki ‘Helicobacter pylori’ bölümüne bakabilirsiniz.

 •  Üst sindirim sisteminizin endoskopisi (Gastroskopi): Gastrit tanısı için altın standarttır. Endoskopi sırasında doktorunuz boğazınızdan aşağıya bir lens (endoskop) ile donatılmış esnek bir tüpü ve özofagus, mide ve ince bağırsağınıza geçirir. Endoskop kullanarak doktorunuz iltihap belirtileri arar. Şüpheli bir alan bulunursa, doktorunuz laboratuvar incelemesi için küçük doku numunelerini (biyopsi) alabilir. Bu biyopsi ayrıca mide zarınızdaki ‘H. Pylori’ varlığını da belirleyebilir.
 •  Üst sindirim sisteminizin röntgeni: Endoskopi geliştikten sonra önemli bir tetkik olmaktan çıkmıştır.

Gastrit tedavisi

Gastrit tedavisi, çok fazla alkol veya sigara içmek gibi nedeni durdurmak veya ortadan kaldırmakla başlar. Artrit veya başka ağrı için nonsteroid anti-enflamatuar ilaçlar alırsanız misoprostol gibi bir alternatif denemek önemli olabilir.

 •  Diyeti ayarlamak: Bazı yiyeceklerin belirtilerinizi kötüleştirdiğini düşünüyorsanız, yiyecek günlüğünü tutun ve belirtilerinize karşı ne yediğinizi takip edin. Bazı yiyeceklerle semptomlar arasında bağlantı görürseniz, bir süre rahatsız edici yiyecekleri yemeyin ve gastritinizin iyileşip iyileşmediğine bakın. Sorunlu yiyecekler, kahve, portakal suyu, domates suyu ve kolalar gibi yağlı, baharatlı veya çok asitli yiyecekler olma eğilimindedir.
 •  İlaç tedavisi: Gastrit için yaygın bir tedavi mide asidini azaltmak için ilaç almaktır. Bu konuda doktorunuz size uygun ilaçları seçecektir.
 •  Mide mikrobu tedavisi: Helicobacter pylori testiniz pozitifse, iki haftalık bir “üçlü terapi” kursu enfeksiyonu durdurabilir ve semptomlarınızı iyileştirebilir. Eğer yeterli olmaz ise 4‘lü tedavi uygulanır.

Alerjik Gastrit

Bazen alerjik faktörler gastrit yapabilir.  Genelde hafif bulgular yaratsa da, bazen inek sütü proteinine alerji hematemezi ve endoskopik gastrit belirtilerinin yaygın olduğu bir tablo oluşturabilir. Bu konuda kullanılan alerji testlerinin çoğu maalesef faydalı değildir. Size uygun gıda alerji testini gastroenteroloji uzmanı ya da alerji uzmanınız seçecektir.