• Klinik Telefon +90 (553) 737 2330
  • Email orhan@orhantarcin.com
  • Çalışma Saatleri Pzt-Cuma-Cmt: 09:00-18:00

Besin İntoleransı (Hassasiyet)

Bazı gıdalara fiziksel reaksiyonlar yaygındır, ancak çoğu gıda alerjisinden ziyade gıda intoleransından kaynaklanır. Bir gıda intoleransı, gıda alerjisi ile aynı belirti ve semptomların bazılarına neden olabilir, bu yüzden insanlar genellikle ikisini karıştırır. Gerçek bir gıda alerjisi, vücutta çok sayıda organı etkileyen bir bağışıklık sistemi reaksiyonuna neden olur. Bir dizi belirtiye neden olabilir. Bazı durumlarda, alerjik bir gıda reaksiyonu şiddetli veya yaşamı tehdit edici olabilir. Buna karşılık, gıda intoleransı belirtileri genellikle daha az ciddidir ve genellikle sindirim problemleriyle sınırlıdır.

Yiyecek intoleransınız varsa, rahatsız edici yiyeceklerin küçük miktarlarını sorunsuzca yiyebilirsiniz. Ayrıca bir reaksiyonu önleyebilirsiniz. Örneğin, laktoz intoleransı varsa, sindirime yardımcı olmak için laktozsuz süt içebilir veya laktaz enzim hapları (Lactaid) alabilirsiniz.

Yiyecek intoleransınız varsa, rahatsız edici yiyeceklerin küçük miktarlarını sorunsuzca yiyebilirsiniz. Ayrıca bir reaksiyonu önleyebilirsiniz. Örneğin, laktoz intoleransı varsa, sindirime yardımcı olmak için laktozsuz süt içebilir veya laktaz enzim hapları (Lactaid) alabilirsiniz.

Gıda intoleransının nedenleri arasında şunlar vardır

  • Bir gıdayı tamamen sindirmek için gereken bir enzimin yokluğu: Laktoz intoleransı yaygın bir örnektir.
  • İrritabl bağırsak sendromu: Bu kronik durum kramp, kabızlık ve ishale neden olabilir.
  • Gıda katkı maddelerine duyarlılık: Örneğin, kurutulmuş meyveleri, konserve ürünleri ve şarabı korumak için kullanılan sülfitler, hassas insanlarda astım ataklarını tetikleyebilir.
  • Tekrarlayan stres veya psikolojik faktörler: Bazen sadece bir yiyecek düşüncesi sizi hasta edebilir. Sebep tam olarak anlaşılmamıştır.
  • Çölyak hastalığı: Çölyak hastalığı, bağışıklık sistemini içerdiği için gerçek bir gıda alerjisinin bazı özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte, semptomlar çoğunlukla gastrointestinaldir ve çölyak hastalığı olan kişiler anafilaksi riski altında değildir. Bu kronik sindirim durumu, buğdayda ve diğer tahıllarda bulunan bir protein olan glüten yenerek tetiklenir.

Belirli bir yiyeceği yedikten sonra bir reaksiyonunuz varsa, bir gıda intoleransı veya gıda alerjisi olup olmadığını belirlemek için doktorunuzu görün. Yiyecek alerjiniz varsa, geçmiş reaksiyonlar ılımlı olsa bile, yaşamı tehdit edici alerjik reaksiyon riski (anaflaksi) riski altında olabilirsiniz. Ciddi bir alerjik reaksiyonu nasıl tanıyacağınızı ve ne olursa olsun ne yapacağınızı öğrenmemiz gerekir. Acil kendi kendine tedavi için bir acil epinefrin iğnesi taşımanız gerekebilir.

Bir gıda intoleransınız varsa, doktorunuz belirli besinlerin sindirilmesine yardımcı olmak veya reaksiyona neden olan rahatsızlığın tedavisi için adımlar önerebilir.