• Klinik Telefon +90 (553) 737 2330
  • Email orhan@orhantarcin.com
  • Çalışma Saatleri Pzt-Cuma-Cmt: 09:00-18:00

Bağırsak Mikrobiyota‘sı  Nedir?

Bağırsak mikrobiyotası (eski adıyla bağırsak florası) bugün bağırsaklarımızda yaşayan mikrop popülasyonuna verilen addır.

Bağırsak mikrobiyotamız, 3 milyondan fazla gen (insan geninden 1000 kat  daha fazla) ve en az 1000 farklı bakteri türünden oluşan trilyonlarca mikroorganizma içerir. Mikrobiyota toplamda 2 kg’a kadar çıkabilir. Bağırsak mikrobiyotanın üçte biri çoğu insan için ortaktır, üçte ikisi ise her birimize özgüdür. Başka bir deyişle, bağırsaklarınızdaki mikrobiyota kişisel bir kimlik kartı gibidir.

Onu Nerede Bulabiliriz?

Adından da anlaşılacağı gibi bağırsakta mikrobiyota, vücudumuzun dış çevre ile temas eden ana alanlarından biri olan bağırsakta barındırılır (diğer örnekler cilt ve akciğerlerdir).

Niçin Önemlidir?

Her birimizin kendine özgü bir mikrobiyotası olmasına rağmen, her zaman aynı fizyolojik işlevleri yerine getirir, sağlığımız üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

İşlevlerin bazıları:

  • Vücudun mide ve ince bağırsağın sindiremediği bazı yiyecekleri sindirmesine yardımcı olur.
  • Bazı vitaminlerin (B ve K) üretilmesine yardımcı olur.
  • Bağırsak mukozasının bütünlüğünü koruyarak diğer mikroorganizmaların saldırılarıyla savaşmamıza yardımcı olur.
  • Bağışıklık sisteminde bariyer etkisi yaratarak önemli bir rol oynar.
  • Sağlıklı ve dengeli bir bağırsak mikrobiyotası, uygun sindirim işlevini sağlamanın anahtarıdır.

Bağırsaklarınızın içinde yaşayan, yaklaşık 2 milyon gen içeren 300 ila 500 farklı bakteri türüdür. Bir parmak izi gibi, her insanın mikrobiyotası benzersizdir: Vücudunuzdaki bakteri karışımı diğerlerinin karışımından farklıdır. Kısmen annenizin mikrobiyotası (doğumda maruz kaldığınız ortam) ve kısmen de diyet ve yaşam tarzınıza göre belirlenir. Bakteriler vücudunuzun her yerinde yaşar, ancak bağırsaklarınızdakiler, sağlığınız üzerinde en büyük etkiye sahip olabilir. Çoğu kalın bağırsağımızda yaşar. Metabolizmanızdan ruh halinize, bağışıklık sisteminize kadar her şeyi etkiler.

Kişisel mikrobiyal karışımınızı etkileyen ana faktörler yaş, diyet, çevre, genler ve ilaçlardır (özellikle bağırsak bakterilerini tüketebilecek antibiyotiklere maruz kalma). Bağırsak mikrobiyotasınız birçok rol oynar. Yiyecekleri ve belirli ilaçları içeren besinleri metabolize eder, bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir engel görevi görür ve kan pıhtılaşma proteinlerinin yapılmasına yardımcı olan K vitaminini üretir.

Ancak bağırsak mikrobiyotası çok daha fazlasını yapabilir. Çoğu araştırma yalnızca ön hayvan çalışmaları içermektedir; Ancak, ilk bulgular bağırsak bakterilerinin bazı hastalıkların önlenmesinde veya tedavisinde anahtar olabileceğini düşündürmektedir.

Bağırsak Bakterileri Obezite, Tip 2 Diyabet ve Kalp Hastalığı İle Nasıl Bağlantılıdır?

Bağırsak bakteriler vücudunuzun metabolizmasını etkiler. Yiyeceklerden kaç kalori alacağınız ve ondan ne tür besinleri alacağınız gibi şeyler belirler. Bağırsak bakterileri , lifleri yağ asitlerine dönüştürmenize neden olabilir. Bu, karaciğerinizde yağ birikmesine neden olabilir ve bu da “metabolik sendrom” denilen bir şeye neden olabilir – bu durum genellikle tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve obeziteye yol açan bir durumdur.

Bağırsak Bakterileri İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları (Ülseratif Kolit, Crohn Hastalığı) Arasındaki İlişki?

İnflamatuar barsak hastalıkları olan kişilerin daha düşük seviyelerde  anti-enflamatuar bağırsak bakterileri olduğuna inanılmaktadır. Yani bu bakteriler inflmasyonu engelleyen bakterilerdir ve bunların azlığında inflamatuar barsak hastalığı ortaya çıkmakta olduğuna inanılmaktadır. Kesin bağlantı hala belirsizdir. Ancak bazı bakterilerinde  vücudunuzun bağırsaklarınıza saldırmasına ve bu hastalıklara zemin hazırlamasına neden olabileceği düşünülmektedir.

Bağırsak Bakterileri Kolon Kanserine Nasıl Bağlanır?

Araştırmalar, kolon kanseri olan kişilerin, sağlıklı insanlardan daha yüksek hastalığa neden olan bakterileri içeren farklı bir bağırsak mikrobiyosuna sahip olduğunu göstermektedir.

Bağırsak Bakterileri Artrit İle Nasıl Bağlantılıdır?

Romatoid artritli kişilerin, iltihaplanma ile bağlantılı bazı bakterileri , hastalığı olmayanlardan daha fazla  içerebileceği düşünülmektedir.

Sağlıklı Bir Bağırsak Bakterisine Sahip Olmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi lif bakımından zengin gıdalarda  besleyici bir diyet yaparak başlayın. Yağ ve şekeri yüksek, lifleri düşük “batılı” bir diyet, bazı bağırsak bakterilerini öldürebilir ve bu da mikrobiyotanızı daha az çeşitlendirir. Egzersiz ayrıca çeşitli bağırsak bakterilerinin büyümesini de teşvik edebilir. Daha çeşitli bağırsak mikrobiyotasına sahip olmak daha sağlıklı olma durumu meydana getirebilir ve buna bağlı olarak hastalık riskinizi azaltabilir.

Sağlıklı Bir Mide Mikrobu İçin Öneriler:

Aşırı antibiyotik kullanmayın. Yine, aşırı antibiyotik kullanımı iyi bağırsak bakterilerini tüketebilir. Genel olarak, yaşlı insanlar enfeksiyonlara karşı daha hassastır ve daha fazla tıbbi problemi var, bu yüzden antibiyotik reçete edilmeleri daha muhtemeldir.

Soğuk algınlığı gibi viral hastalıklarla savaşmak için antibiyotik istemek için çok aceleci  olmamak gerekir. Ayrıca doktorunuz  tavsiye etmeden antibiotik kullanmayın.

Daha fazla mayalanmış yiyecekler yiyin. Bakteriler  canlı organizmalardır. Karmaşık karbonhidratlarla sağlıklı, çeşitli, dengeli, yüksek lifli bir diyet, bağırsaklarınızdaki bakteriler için iyidir ve farklı bir ekosistemi teşvik eder.

Diğer yararlı diyet seçenekleri arasında lahana turşusu, turşu, bazı yoğurt türleri ve kefir (yoğurt bazlı bir içecek) gibi probiyotikler (canlı bakteriler) içeren doğal fermente gıdalar bulunur.

Probiyotik takviyeleri başka bir seçenektir; Ayrıca, irritabl barsak sendromu, enflamatuar barsak hastalığı ve enfeksiyöz diyare gibi yaygın sindirim problemleri için bir ilaç olarak lanse edilirler. Bununla birlikte, bilim bu ve diğer ilgili durumlar için genel etkinliklerinden dolayı hala net değildir.