• Klinik Telefon +90 (553) 737 2330
 • Email orhan@orhantarcin.com
 • Çalışma Saatleri Pzt-Cuma-Cmt: 09:00-18:00

Genel Bilgi için lütfen linke tıklayınız.

Kolonoskopi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İyi bir hazırlık yapıp hızlı sonuç almak için lütfen açıklamaları okuyup, önerilen diyete uymanızı ve ilacı tarif edildiği gibi kullanmanızı öneririz.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi kalın bağırsağın özel bir alet ile kısmen ya da tamamen incelenmesidir. Bu sırada ağrıyı önlemek için damardan hastayı rahatlatacak ancak uyanık tutacak miktarda sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilir. İşlem süresi barsak temizliğinin yeterliliğine, hastalık türüne, bağırsak yapısına göre değişiklik gösterir, ortalama süre 20 dakika – 1 saattir. Kolonoskopi yapılırken bağırsaktan tanı amaçlı 1-2 mm’lik  biyopsiler alınabilir, kanama odakları özel cihazlar kullanılarak tedavi edilebilir, polipler alınabilir. Bu işlemlerin hiçbirisi hasta tarafından hissedilmez, ağrıya da başka bir rahatsızlığa neden olmaz.

Yeterli ve ayrıntılı bir inceleme için, kalın bağırsakta hiç dışkı kalmaması gerekir. Az miktardaki dışkı kalması bile bağırsağın sonuna kadar ulaşılmasına ve değerlendirilmesine engel olur.

 Hastanın tıbbi geçmişi önemlidir!!!!

 • Kan sulandırıcı ilaç (Coumadin, Plavix, Karum) kullanıyorsanız işlemden 1 hafta önce kesilmesi gerekebilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız hem kolonoskopiyi yapacak doktorunuzun haberdar edilmesi, hem de bu ilaçları başlayan doktorunuzun bilgilendirilip ilaç kullanılmadığı dönem için alternatif ilaç protokolü hazırlanması gerekir.
 • Randevu alırken mevcut hastalıklarınızı lütfen belirtiniz. (şeker hastalığı, protez kalp kapağı, kalp yetmezliği, damar sertliği, astım, ilaç alerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kan hastalıkları, göz tansiyonu gibi).
 • Şeker hastalığı ilaçları (antidiabetik hap, insülin), tansiyon düzenleyici ve idrar söktürücü ilaçlar Kolonoskopi hazırlığının değiştirilmesini veya başka tedbirler alınmasını gerektirebilir.
 • Kalp kapakçık hastalığı, kalp kapak protezi, kalp pili (pacemaker), eklem protezi olan kişiler Kolonoskopi öncesi antibiyotik kullanmalıdır.
 • Kortizon, demir hapı, bitkisel ilaçlar veya herhangi sürekli kullanılan bir ilaç  Kolonoskopi öncesi mutlaka belirtilmelidir.
 • Alerji yaptığı bilinen ilaçlar mutlaka iletilmelidir. Alerji yaptığını düşündüğünüz ilaçların tam adını eski tıbbi kayıtlardan veya yakınlarınızdan mutlaka öğrenin. Sadece ‘Pek çok şeye alerjik’ olduğunuzu belirtmek çözüm olmayacaktır.
 • Göz tansiyonu (glokom) olan hastaların çok küçük bir bölümünde hastalık dar açılı glokom tipindedir. Bu grup hastada endoskopi sırasında kullanılan Midazolam isimli ilaç sakıncalı olabilir. Göz tansiyonunuz varsa doktorunuzu lütfen öncelikle bilgilendirin.

Kolonoskopiye Nasıl Hazırlanılır?

Hastaların kolonoskopi öncesi sıvı – berrak gıdalardan oluşan bir diyet yapması gerekmektedir. Diyet işlemden 1 gün önce başlar, tüm gün sürer. İşlem için 1 gün önceden diyetle beraber bağırsakları temizleyici ilaç kullanımı gerekir. Uygulayacağınız sıvı – berrak gıda diyetine ve bağırsak temizleyici ilacın nasıl kullanılacağına dair detaylı bilgiyi ön sayfada bulabilirsiniz.

 • İşlem esnasında sakinleştirici ilaç yapılacağından kalp, akciğer hastalığı gibi şikâyetlerin önceden bildirilmesi

 

 • Hastaların su içmesini gerektirecek USG, Tomografi, MR gibi tetkiklerin Kolonoskopiden en az 4 saat önce yapılması gerekmektedir. Çünkü Kolonoskopi esnasında bağırsaklara hava verileceğinden görüntüyü yanıltma ihtimali vardır.

 

 • Tansiyon hastaları gelmeden önce tansiyon ilaçlarını az miktarda su ile alabilirler.

 

 • Diyabet hastaları insülin ya da oral diyabet ilaçları kullanıyorsa kolonoskopi günü kesinlikle insülinin sabah dozunu yapmamalı, ilaçlarının sabah dozunu almamalıdır. İşlem sonrası ilacını alabilir, insülinini yapabilir.

 

 • Kolonoskopi işlemine, refakatçi ile gelinmesi tercih sebebidir. Refakatçi işlem esnasında yanınızda bulunması için değil, işlem sonunda hastaya eşlik etmesi içindir. İşlemden sonra en az 8 saat araç kullanılamaz, dikkat gerektiren işler yapılamaz.