• Klinik Telefon +90 (553) 737 2330
  • Email orhan@orhantarcin.com
  • Çalışma Saatleri Pzt-Cuma-Cmt: 09:00-18:00

KOLONOSKOPİ HAZIRLIK FORMU -ENDOFALK

Genel Bilgi için lütfen linke tıklayınız.

Kolonoskopi kalın bağırsağın ışıklı, esnek, özel bir alet ile kısmen ya da tamamen incelenmesidir. Bu sırada ağrıyı önlemek için damardan hastayı rahatlatacak ancak sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilir. İşlem süresi barsak temizliğinin yeterliliğine, hastalık türüne, barsak yapısına göre değişiklik gösterir, ortalama süre 20 dakika -1 saattir. Kolonoskopi yapılırken barsaktan 1-2 mm’ lik küçük parçalar alınabilir, iğne ile çeşitli ilaçlar verilebilir, polipler çıkarılabilir. Bu işlemlerin hiç birisi hasta tarafından hissedilmez, ağrı ya da başka bir rahatsızlığa neden olmaz. Yeterli ve ayrıntılı bir inceleme için, kalınbağırsakta hiç dışkı kalmaması gerekir. Az miktardaki dışkı kalıntısı bile bağırsağın sonuna kadar ulaşılmasına ve değerlendirilmesine engel olur. İyi bir hazırlık yapıp hızlı sonuç almak için lütfen bu konudaki açıklamaları okuyun, önerilen diyete uyun, ilaçları tarif edildiği gibi kullanın.

ÖNEMLİ: Kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin, coumadin, plavix, karum, dispril) işlemden 1 hafta önce kesilmelidir. İlacınızı kesmeden önce mutlaka hekiminizden onay almanız gerekmektedir.

Randevu alırken mevcut hastalıklarınızı belirtin, (şeker hastalığı, protez kalp kapağı, kalp yetmezliği, damar sertliği, astım, ilaç allerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kan hastalıkları, göz tansiyonu gibi).

Kolonoskopi işlemine yalnız gelmemeniz daha iyi olur.İşlemden sonra en az 8 saat araç kullanılamaz, dikkat gerektiren işler yapılamaz.

Kalın barsakların temizlenmesi ve dışkıdan arındırılması için SIVI DİYET uygulanmaldır. Sıvı diyet randevu gününden bir gün önce sabahtan başlayıp işlemden 2 saat öncesine kadar uygulanır. Eğer gastroskopi yapılacaksa işlemden 4 saat önce sıvı diyet kesilir. İşlemden bir gün önce sabahtan itibaren katı besinlerle içinde tane ve posa olan sıvı besinler yenilmez. Kayısı ve şeftali suyu gibi koyu kıvamlı meyve suları, ayran, süt, çorba gibi berrak olmayan sıvılar içilmez.

DİYETTE İÇİLEBİLECEK SIVILAR: Su, çay, ıhlamur, bitki çayları, tanesiz komposto suyu, süzülmüş et ve tavuk suyu, vişne suyu, elma suyu, gazozlar, şekerli su’dur. İçilmesi önerilen sıvı miktarı en az 3 litredir. Bağırsağı boşaltmak için hangi ilacı kullanırsanız kullanın uyulması gereken sıvı diyet aynıdır İlaçlardan yalnız birini aşağıdaki talimatlara uygun şekilde kullanın.

NOT: KOLONOSKOPİ VE GASTROSKOPİ BİRLİKTE YAPILACAKSA İŞLEMDEN 4 SAAT ÖNCE SIVI İÇMEYİ KESİN.

ENDOFALK:

Bu broşürde Endofalk isimli ilaçın kullanım şekli açıklanacaktır. Bu ilaç toz halindedir ve kutusundan 8 adet toz içeren paket çıkar. İki poşetten bir litre ilaç hazırlanır. Sekiz poşetten 4 litre hazırlanır. İdeal temizlik için eğer bir engel ya da sakıncalı durum yoksa (Sıvı elektrolit , bozukluğu, kalp hastalığı vs.) 4 litrenin içilmesi gerekir. Hazırlandıktan sonra bir müddet buzdolabında soğutulması tadını iyileştirir. Bu ilacın en uygun kullanım şekli 2 litresinin akşam 16-18:00 arası, Geri kalan iki litresinin ise Gece 22:00-24:00 arası alınmasıdır. İlaç 10 dakikada bir bir su bardağı şeklinde içilir. Kolonoskopi işlemi öğlen saatlerinde yapılacaksa (saat 12:00 den sonra) o zaman iki litresi akşam 20:00-22:00 arasında , iki litreside sabah

06:00-08:00 arasında içilmelidir.